Péče o koně v různých ročních obdobích
Některé aspekty péče o koně se mění v závislosti na ročním období, zejména pokud žijete v chladném severním klimatu, v jižní oblasti s mírnými zimami a horkými léty nebo oblasti se spoustou vlhkosti.
Jarní péče
Během jara se mnoho jezdců vrací k práci se svými koňmi, pokud si v zimním období dali od vyjížděk pauzu. Než budete pokračovat v tréninku nebo navážete tam, kde jste na podzim skončili zkontrolujte kondici koně a podívejte se na všechny zdravotní problémy, které by mohly během období klidu nastat.
Jaro je ten správný čas pro kontrolu zubů a nohou. Veterinář nebo koňský zubař by měl kontrolovat zuby vašich koní a vyřešit jakékoli problémy se zuby, ke kterým došlo. Mladí koně mají často problémy se zuby kvůli ubývání mléčných zubů a prořezávání stálých zubů. U dospělých koní se mohou vyvinout ostré hrany (tzv. „háčky“) a další problémy v důsledku nerovnoměrného opotřebení.
Kopyta potřebují péči, pokud nebyla v zimním období pravidelně ošetřována, a mohou vyžadovat překování, pokud chcete začít jezdit. Pokud byla kopyta během zimy neustále plná bláta a hnoje, může být střelka měkká a rozbředlá; hrozí hniloba střelky. Před před první jízdou může být vhodné použít na všechny praskliny jód.
Je to také vhodná doba na každoroční očkování a odčervení. I když by koně měli být v pravidelném zimním období (obvykle minimálně každých šedesát dní) pravidelně odčervováni, mělo by být na začátku jara odčervení zaměřeno na střečkovitost, než se dospělé larvy oddělí od žaludku, zakuklí se v podestýlce a dospějí v létající střečky. Jarní odčervení zabije všechny parazity, kteří by mohly být vynecháni na podzim, a pomáhá zajistit, že v létě bude nutné likvidovat méně parazitů, kteří by mohli opětovně nakazit vaše koně.
Shazování srsti
Pokud nežijete v teplém podnebí, na zimu vašemu koni naroste dlouhý, tlustý zimní kabát a na jaře tuto izolační vrstvu odloží. Línání a růst srsti ovlivňuje celá řada hormonálních, výživových a environmentálních faktorů. Dlouhé dny stimulují koně, aby se začali zbavovat zimního „kabátu“. Kratší dny stimulují růst zimní srsti, ačkoli vypadávání letní srsti si začnete všímat až s příchodem chladných nocí. Letní srst začíná růst mezi dlouhými zimními chlupy velmi brzy zjara, dlouho předtím, než kůň začne línat.
Teplo a vlhkost
Některé oblasti mají v létě trvale horké počasí, zatímco jiné mohou mít jen pár horkých dní, které jsou v tu chvíli pro koně problémem. Zvýšená aktivita a vysoké letní teploty mohou představovat zvláštní nebezpečí.
Teploty nad 27 °C, a to zejména v případě, kdy relativní vlhkost se dostane nad 50 % a je bezvětří, mohou výrazně zvýšit riziko úpalu. Kůň má potíže s ochlazováním, protože při zvýšené vlhkosti vzduchu se mu pot neodpařuje.
Při extrémně horkém počasí se snažte přepravovat koně v noci, kdy jsou teploty chladnější. Aby se předešlo problémům, ujistěte se, že jsou v návěsu otevřené ventilační průduchy. Koně nezakrývejte a odstraňte zadní závěsy nebo horní dveře, abyste zajistili další ventilaci. Koně by neměli být ponecháni uvnitř stojícího návěsu. Cestou se vytvoří průtok vzduchu, který zabrání hromadění tepla a napomáhá odpařování potu, což pomůže ochladit koně.
Ve výběhu nebo na pastvině budou koně během nejteplejší části léta využívat stín. Pokud není k dispozici žádný přirozený stín, můžete vybudovat přístřešek nebo střešní okno. Pokud je počasí extrémně horké, můžete během dne ponechat koně ustájené (v dobře větraných stájích či stodole s individuálními ventilátory) a dát je na pastvu pouze v noci.
Nedostatek vody v horkém počasí může být příčinou přehřátí. Pokud se porouchá automatická napáječka, nemusíte včas zjistit, že koně nemají žádnou vodu. Pokud si nemůžete zkontrolovat napáječky v několika časových úsecích denně, je lepší napustit vodu pro koně do velké nádoby (např. vany), takže budete vědět, že mají vodu, a kolik jí vypili.
Druh krmiva, které koni podáte, může mít vliv i na to, zda bude hůře snášet extrémní horko. Při trávení velkého množství proteinů koně vytváří více tělesného tepla. Někteří koně mají v horkém počasí tendenci ke kolice. Při procesu ochlazování těla je hodně toku krve nasměrováno do pokožky za účelem chlazení a tvorby potu, čímž je k dispozici méně krve pro trávení.
Péče na podzim
Některé aspekty péče o koně se mohou na podzim změnit, zejména pokud žijete v severním regionu s extrémními změnami počasí při přechodu z léta na zimu. Během podzimu můžete koním ulevit sundáním podkov, ošetřit kopyta a připravit koně na zimu.
Na podzim jsou častým problémem pro koně kožní onemocnění. Různé druhy dermatitidy a kožní nemoci jsou způsobeny vlhkým počasím nebo změnou počasí, úbytkem slunečního svitu nebo v případě, kdy koně držíte v boxech a nedostanou se na pastviny.
Ježdění v zimě
V chladném počasí dopřejte svému koni delší dobu na zahřátí a vychladnutí, aby se zabránilo poranění šlach. Zmrzlá půda, nízké teploty a tuhé šlachy (není-li kůň zahřátý) mohou vést k poškození šlach. Nezapomeňte, že pohyb po zasněženém terénu je pro koně náročnější. Při teplotě nižší než -7 °C koně nesmíme příliš zatěžovat. Při tréninku bude vhodnější nechat koně jen pozvolna procházet a ubrat zátěž, aby se příliš nezahřál a nezpotil (což přispívá k delší době ochlazení). Zamrzlá půda zvyšuje otřesy kopyt a nohou, což rychlá práce dále ztíží.
Věnujte pozornost nohám. Zmrzlá půda může být zrádná, zvláště na svahu. Led nebo sníh může být stejně kluzký. Někteří jezdci používají podkovy s naraženými vidiovými hroty pro lepší pohyb po zmrzlé zemi. Buďte opatrní při použití jakéhokoli typu trakčních pomůcek (např. ozuby, hřeby), protože mohou způsobit přílišné namáhání kopyt a nohou.