Lidé a koně

Je těžké najít člověka, který by neměl žádný názor na koně. Většina lidí miluje jejich sílu a půvab. Někteří je považují za oduševnělé a neodolatelné, pro jiné mohou být děsiví. Bez ohledu na to, zda je jejich reakce na koně pozitivní nebo negativní, má většina lidí nějaký názor na tyto dramatické tvory.

Co je na koních tak zvláštní, že vyvolávají takové intenzivní reakce u lidí? Čím jste starší, tím více je důvodů k zamyšlení. Možná lidi přitahuje jejich kombinace síly a elegance. Nebo jejich mohutnost a jiné může přitahovat jejich rychlost. Někteří lidé věří, že úzký vztah mezi člověkem a koněm je projevem genetické paměti. Koneckonců, bez koně by mnozí z našich předků nepřežili.

I když lidé dávno nepotřebují koně jako dopravní prostředek k přesunu z místa na místo, jako pomocníka při orbě polí a ani jej nevyužijí ve válečné vřavě, je stále třeba jim rozumět.
Ti z nás, kteří se rozhodli žít s těmito krásnými zvířaty, mají povinnost správně o ně pečovat a užívat si to všechno, co stojí za to.

Na tomto webu vám představíme báječný svět koní.

Abyste mohli pochopit, o co vše jde, musíte porozumět tělu a mysli koní. U koní, stejně jako u jiných tvorů, je obojí úzce spjato.
Koňáci jsou posedlí těly svých koní, protože fyzikální struktura koní určuje nejen jejich vzhled, ale také jejich schopnost fungovat s jezdcem.

Všichni koňáci mají vlastní žargon, který používají při komunikaci na téma koní. Při popisu má každá část těla koně své jméno. Poznání součástí koně vám pomůže porozumět všem náležitostem a umožní vám to je vysvětlit veterináři, podkováři a ostatním koňákům. Lidé v koňském světě také používají specifický jazyk k popisu barvy, označení a pohybu koně.

Mysl koně, je stejně důležitá jako jeho tělo, protože mozek řídí vše, co dělá tělo. Když jste v sedle, tato skutečnost se projeví velmi rychle. Primitivní předci dnešních koní byly považováni za potenciální potravu pro mnoho velkých predátorů a dnešní domácí kůň si tuto informaci uchoval ve své DNA. Důsledkem je, že koně mohou být lekaví, a to zejména, když se ocitnou v neznámém prostředí nebo se potýkají s objektem nebo situací, kdy si nejsou jistí. Asi každý kůň se řídí heslem „Nejdřív útěk, otázky později.“ Uvědomte si, že toto heslo je velmi důležité, pokud se rozhodnete posadit na zadní stranu jednoho z těchto půl tunových zvířat.

Výcvik a praxe mohou ve velké míře potlačit instinkty koně, které ho nutí uprchnout při vnímaném nebezpečí, což je důvod, proč je tak důležité, jezdit na koni, který měl obojí – zejména pokud jste v tomto oboru nováčky. Je také nezbytné nejprve se naučit jezdit, než se pustíte do jakýchkoliv koňských vyjížděk, ať už je to na místní trase nebo přes Alpy.

Vědět, jak zacházet s koněm, může znamenat rozdíl mezi nádherným, relaxačním zážitkem a katastrofou, na kterou se budete snažit po zbytek života zapomenout.

Koně, stejně jako psi, mají nejrůznější plemena. Některá plemena existovala po staletí, zatímco jiná byla vyšlechtěna teprve v průběhu posledních přibližně 20 let. Každé plemeno má své vlastní charakteristiky, které ho dělají jedinečným, takže koňáci mají co obdivovat. Znalost jedné nebo dvou věcí o různých plemenech koní vám pomůže vybrat toho správného koně, když přijde čas, abyste se připojili k řadám vlastníků koní.