Krmení a výživa koní
VÝŽIVOVÝ PROGRAM je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem pro zachování fyzické i psychické pohody koně. Kvalita a množství krmiva určují, jak dobře mladý kůň roste, jakou má sportovní kondici a jak dobře se u každého koně vyvíjí správný stav těla a zdraví.
Obecné informace ke krmení
Kůň by neměl být tlustý, protože obezita zhoršuje vytrvalost, plodnost, atletické schopnosti, zdraví a zkracuje mu život. Příliš vysoká tělesná hmotnost zvyšuje napětí na těle a může vést ke kulhání nebo zhoršuje mírné kulhání. Nedostatečné krmivo nebo nedostatky ve stravě mohou narušit správný růst a zdraví, takže kůň bude náchylnější k řadě problémů a nemocí, případně mohou přispět ke špatným disproporcím.
Cílem jakéhokoli výživového programu je poskytnout každému koni:
1) Dostatek energie pro jeho práci.
2) Dostatek bílkovin pro růst, pokud je mladý, a pro „opravu“ opotřebení těla, pokud je starší.
3) Dostatek vitamínů a minerálů, aby všechny části těla byly zdravé a pomohly v chemických procesech těla.
4) Dostatek vlákniny, která dodává energii a další živiny (a co nejdéle ho zaměstnává, když zrovna nepracuje, a pomáhá mu při správném trávení).
5) Dostatek vody, aby se udržela křehká rovnováha v jeho těle a aby se vše v trávicím traktu pohybovalo.
Cílem při krmení koní je poskytnout každému stravu, která splňuje jeho nutriční potřeby, ale nebrání ani nepřetěžuje jakoukoli část jeho trávicího systému.
Čím více se vzdalujeme od krmení založeného na přírodní trávě, tím je pravděpodobnější, že kůň by mohl trpět problémy s trávením, kolikami a nerovnováhou, která vede k závažným problémům, jako je laminitida, problémy s kostrou mladých rostoucích koní nebo problémy s chováním. Nejbezpečnější krmný program závisí co nejvíce na trávě nebo dobrém seně kombinovaném v případě potřeby s obilninami, tuky, bílkovinami, vitamíny, minerály nebo jinými doplňky.
Každý kůň má individuální potřeby, takže krmení koní nelze označit za exaktní vědu.
Musíte znát dobře každého koně a přizpůsobit krmení jeho potřebám tak, aby bylo v souladu s jeho věkem, zátěží, životním stylem a metabolismem. Musíte udržet dobře vyladěný „pocit“ pro jeho tělesnou kondicí, jeho chuť k jídlu a zdraví.
Přibližné požadavky na živiny (energie, bílkoviny, vitamíny, minerály), s ohledem na hmotnost, typ koně a úrovně práce najdete v odborné literatuře. Tyto pokyny představují průměr a jsou používány k určení poměru krmiva k výživovým hodnotám. Pomocí těchto údajů mohou majitelé koní vymyslet výživový program splňující potřeby daného koně, který využije jako základ píci doplněnou o krmivo vhodné přímo pro dané koně.
V mnoha případech mohou být potřeby koní splněny pastvou nebo dobrým senem, vhodnou solí a v některých případech se doplňují minerály nebo vitaminy / minerální doplňky. V jiných případech, například když kůň je mladý a rostoucí, kojící, nebo při vyšší zátěži, by mohl potřebovat koncentráty nebo přípravky obsažené v krmných doplňcích.
Základní potřeby výživy
U koní žijících v přírodě jsou splněny všechny požadavky na přírodní krmiva, sůl a vodu. Přirozené trávy poskytují všechny potřebné vitamíny a minerály s výjimkou soli; žádné krmivo neobsahuje nasycený sodík nebo chlorid. Divoký kůň tuto potřebu splňuje tím, že používá přírodní soli (slané usazeniny v půdě) a rozvíjí tělesné systémy, které udržují a konzervují sůl.
Koně jsou také dobře vybaveni pro zvládání výkyvů poměru vitamínů a minerálních látek v krmivech z různých oblastí a vlivem sezónní dostupnosti některých z těchto stopových prvků. Suché trávy v zimě neobsahují karoten (z něhož kůň vyrábí vitamin A), ale tento vitamin může být uložen v játrech po dlouhou dobu. V těle koní se uchovává dostatečně dlouho, dokud se neobjeví zelená tráva na jaře příštího roku.